ÜNİVERSİTE BİR DEKAN ANLATIYOR


KİTAP NO:  133

İSMİ:             ÜNİVERSİTE BİR DEKAN ANLATIYOR

YAZARIN ADI: HENRY ROSOVSKY

TARİH, YER    : NİSAN 2000

OKUNDUĞU TARİH: 2/11/2002

YAYINEVİ: TÜBİTAK

 

KONU:

 

Harvard’da 11 sene Fen-Edebiyatta dekanlık yapmış olan Henry Rosovsky, üniversite yaşamını anlatıyor. Gençlere okumalarını tavsiye ederim. Üniversitenin nasıl işlediği, Amerikan üniversitelerinin nasıl bir mantıkla çalıştığını anlamak için değerli bir kitap

 

Bazı kısımlarında bizleri ilgilendirmeyen gereksiz anlatımlar var. Ancak genel olarak kitap sayesinde farklı bir üniversite anlayışını kavramış oluyorsunuz.

 

Üniversite bilinci nedir, üniversiteye aidiyet nedir bunları aktarıyor. Amerika’da tenür olayını, üniversitede öğretim üyeleri arasında rekabeti aktarıyor. Amerika üniversitelerinde belli aşamalardan geçtikten sonra kalıcı kadroya tenüre geçildiği aktarılmakta ve kaynaklar için bir rekabetin söz konusu olduğunu ifade etmektedir. Yine bazı durumlarda subjektif kriterlerin etkili olduğunu da aktarmaktadır.

Yine Amerika’da velilerin çocuklarını en iyi üniversitelere sokmak istedikleri ifade edilmektedir. Çok yetenekli olanlarla, eski mezunların ve akademisyenlerin çocuklarını kolaylık okullara girebildiklerini, rekabetin ise bunların dışında kalan geniş kitle arasında olduğunu ifade ediyor.

 

İlginç bilgiler içeren kitapla üniversite konusunda ki ortak problemlere ilişkin verilen cevaplar yer alıyor. Amerikalıların bu problemlere karşı nasıl çözümler ürettiklerinin incelenmesi adına yararlı bir metin.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s