SAVAŞÇI


KİTAP NO:  155

İSMİ:              SAVAŞÇI

YAZARIN ADI: DOĞAN CÜCELOĞLU

TARİH, YER    :

OKUNDUĞU TARİH: 21/08/2003

YAYINEVİ: 19. BASIM

 

KONU:

 

Savaşçı güzel bir kitap. Doğan Cüceloğlu, Arif ismiyle yarattığı karakterle beraber anlattığı bir deneme. Arif’in düşüncelerinde bir değişim yapılması hedefleniyor. Arif’in düşüncelerindeki değişim gözleniyor. Arif her insan gibi işinden memnun olmayan, mutsuz bir insan. Onun şahsında hayatın anlamı soru-cevap şeklinde incelenmeye ve irdelenmeye çalışılıyor. En azından bu kitapta bir cevap bulma denemesi mevcut. Kitapta her kişinin kendi benliğinin ve çevresinin farkına varması hedefleniyor. Böylece kişi değişerek bir savaşçıya dönüşecektir. Hayat bu uyanma ile başlayacaktır.

 

Yazar, E.E.Cummings’in “Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, Kendin olarak kalabilmek, Dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, Artık hiç bitmez!.. “ sözüyle başlıyor kitap.

 

İnsan kendi kalbine bakmalıdır, kendi içine bakmalıdır diyor. Savaşçının niyeti konusu işleniyor.Yarını yaşatmak için kişinin güçlü olması gerektiğini ve kendisine bakması gerektiğini ifade ediyor. Yaşam kimin sorumluluğunda sorusunun cevabını arıyor. Gerçeğe saygı vurgulanıyor. Kişinin gerçeğe saygılı olması gerektiği ifade ediliyor. Kişinin farkına vararak ve farkına vardığını yaşayarak değişebileceğini ifade ediyor. Böylece sıradan insan bile savaşçı olabiliyor.

 

Şimdiyi yaşama tembelliğinden kurtulunması gerektiğini ifade ediyor.

Not:

Carl Sung, içine bak diyen kişi, kalbine bak diyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s