KİŞİSEL ATALETİ YENMEK


KİTAP NO: 0253
İSMİ:  KİŞİSEL ATALETİ YENMEK
YAZARIN ADI: MÜMİN SEKMAN
TARİH, YER : 2001 1. Basım, 2010 Haziran İstanbul
OKUNDUĞU TARİH:  Eylül 2010
YAYINEVİ: Alfa Yayınları

KONU ve Değerlendirme:

Yazar bu kitapta önemli bir noktayı yakalamış ve işlemiş. Yazar, kişisel gelişim konusundaki deneyimlerinin ışığında insanların harekete geçememeleri noktasındaki bir sebebi  iyi gözlemlemiş. Hastalığı teşhis etmiş. Teşhisi iyi analiz etmiş. Ve basit olan tedavi yöntemini de iyi ortaya koymuş.

İnsanlar neden ne yapmaları gerektiğini, nasıl yapmaları gerektiğini bildikleri halde harekete geçmiyor sorusu ile sorgulamaya başlıyor. Cevap olarak Atalet diyor.

Dikkat edilmesi gereken şu ki tembellik demiyor. Zira tembellikte kişi bir çaba içinde değil. Atalette ise kişinin bir isteği var, düşüncesi, çabası var ama harekete geçmeye başaramıyor. Bu noktada yazar hastalığın teşhisini güzel yapmış, yerinde bir isimle olaya yaklaşmış. Tebrik etmek lazım.

İsmin dışında konunun işlenmesi de başarılı. İnsan kaynakları konusunda ki çoğu şarlatan konuyu toparlayamıyor. Ancak yazar en azından konuyu toparlamış ve öz bir bakış sunabilmiş. Amacını da güzel aktarmış. Yazar, insan kaynakları kitaplarının olumlu düşüncelerle insanları beslediğini ifade ediyor ve bu kitaplara aşırı bir misyon yüklemiyor. Kitapların yazarını öz bir şekilde ortaya koyduktan sonra bu ifade ettiği özelliklerle bir kitap yazmış olduğu da söylenebilir.

Kitap boyunca hayat içinde eylemin önemi ortaya koyuluyor. Gafleti besleyen yapıları doğru bir şekilde ortaya koyuyor.  Psikolojik atalet ve fizyolojik ataletin birbirini besleyen süreçler olduğunu ifade ettikten sonra ataleti, atıl olma hali, eylemsizlik hali, elinden gelenin en iyisini yapmamak olarak tanımlamaktadır. Ataletin türleri ve örnekleri kitapta işleniyor, açıklanıyor. Ataletin nasıl oluştuğu irdeleniyor.

Özellikle hangi duyguların atalet, hangilerinin hareket yarattığının belirtilmesi yararlı olmuş. Mesela, çoğu zaman Engellenmişlik hissi, atalet yaratıyor,  cesaret ve kararlılık ise harekete geçiriyor diye örnek veriyor.

Ataleti yenmek için yapılması gerekenler, öneri olarak sunuluyor.

Kitabı harekete geçmekte zorlananlara öneriyorum. Kütüphanenizde bulunmasını önereceğim bir kitap. İnce ama yararlı bir metin. Ara ara okuyup problemlerinize teşhis koyabilirsiniz. Kendinizi gaza getirebilecek, ikna edici, olumlu fikirler sunan bir metin arıyorsanız bu kitap size göre. Yine kitapla Mümin Sekman’la tanışıyorsunuz. Diğer kitaplarını okumadım ancak bu kitabı diğerleri için referans oldu diyebilirim.

 

Kitaptan Notlar:

–           Fizyolojik ve psikolojik atalet birbirini besler. Fizyolojik atalet; psikolojik atalet yaratır. S.14.

–           Shakespeare; “ Tembellik vücudun aptallığı; aptallıkta zihnin tembelliğidir.1

–           Duygusal ve entelektüel atalet.

–           Atalet isteğin iktidarsızlığından doğar.

–           Ataleti yenmek için ataleti yenmek gerekiyor.

–           Ataletli olduğumuz için harekete geçmiyor değiliz, diyor. Harekete geçmediğimiz için ataletli oluyoruz, diye ifade ediyor.

–           Panzehir, hız, hareket, heyecan.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s