Öğrenmenin Temeli Nedir ?


Taklit.

Taklit etmek, karşısındaki rol modelin yaptıklarını gözlemleyerek yanlış veyahut doğru olarak aynısını yapmaya çalışmayı ifade eder.

Taklit genel itibari ile hal, hareket, tavır, davranış ve eylemlerin kopyalanmasıdır.

Böylelikle kişi yapa yapa işi yapmayı öğrenir.

Taklit Neden Yararlıdır ?

Bir işi yapabilmek için bir şeyi bilmek ve en nihayetinde bu işi yapa yapa o işte meleke kazanmak gerekir. İşi iyi bilen bir usta, bu işte de meleke kazanmışsa en sonunda bu işi ortaya koyarken ki en iyi eylemleri, davranışları bulur.

İşte bir şeyi öğrenmeye başlayan kişi bir işe bu ustayı taklit ederek başlarsa, ustanın ulaştığı en üstün mertebe olan “eyleme dökme”, “icraa etme” safhasından başlamış olacaktır.

Sonuç olarak ulaşmaya çalışacağı en zirve noktaya baştan başlayacaktır. Böylece işin bilgisini ve melekesini sondan başa doğru öğrenecektir. Aklı çalışıyor ve üzerine kafa yoruyorsa da bir de yeteneği varsa bu taklit aşamasından sonra kendi stilini ortaya koyabilir . Düşüncesini, geliştirebilir. Bilgiyi elde edebilir. Böylece daha iyi eserler ortaya koyabilir.

Ancak taklidin tek tehlikesi işi ustalardan öğrenen yeteneksizlerin, ya da ilgisizlerin, ya da düşüncesizlerin işi sadece “eylem” olarak görmeleri ve gerisinde yatan bilgiyi, meleke bilgisini, temelden sonuca ulaşma bilgisini göz ardı etmeleridir.

Bu taklit yöntemiyle kişiler binlerce yıl bir işi öğrenip aynı şekilde nesillere aktarabilirler. Ancak iş yetenekli kişilerin eline ulaştığı zaman, üzerinde düşünüldüğü zaman tekrar bir anlam ifade eder. İşte geleneğe kuru kuruya bağlı kalınırsa yenilikler ortaya çıkmaz. Ancak bunun şartları da tabiki kişide ilginin, yeteneğin ve düşünmeye verdiği önemin aynı anda olmasıdır.

Yine taklitle bir ustalığın binlerce yıl aynı şekilde aktarılabileceğini ifade ettik. Yine yenilik için bunların yeterli olmadığını ifade ettik. Ancak bu noktada şunu ifade etmek lazımdırki geçmişten gelen yapış şeklinde bir tuhaflık yoktur. Bazen yenilik denince geçmiş şeklin büsbütün değiştirilmesi kasdedilmektedir. Hayır bu da yanlıştır. Zira gelenekle, taklitle gelen bir ustalık bir iş yapma şekli zaten o düşünce yapısı ile o sistemi kuranın ulaştığı zirvedir. Tekniği bunun ötesine taşımak isteyen kişi bu zirveye nasıl ulaşıldığını çözmelidir. Kendi tekniğini düşünerek, yeteneği ve ilgisi ile ortaya koymalıdır. Bu noktada bilgi, yetenek ve ilgi bir kişi de bulunursa teknik bir adım daha yukarı taşınabilir.

Taklit modern zamanlarda da uygulanıyor mu ?

Elbette. Dünyanın her işi taklitle öğrenilmektedir.

Siz bakmayın Türkiye’de herşeyi eleştiren binlerce cahile.

Herşey taklitle öğrenilir. Bilim taklitle ilerler. Özellikle teknik alanda ki herşey taklitle ilerler. Kişiler taklit ederek bir seviyeden aldıkları iş yapım tekniğine kendi bilgi, görgü, yetenek ve ilgilerini katarak onu bir seviye üste taşır.

Japonlar bu işe taklitle başlamıştır. Toyota, Amerikan arabalarının taklit ederek yola çıkmıştır. Peki şimdi kim Toyota’nın Amerikan arabalarından kötü olduğunu iddia edebilir. Bu duruma ise 40 yıllık bir çalışmayla ulaşılmıştır. Şimdi Toyota dışında Japon markaları mevcut.

Çin, taklit yolunda ilerlemekte ve bundan gocunmamaktadır. Taklit ede ede bugün kendi uçaklarını yapar seviyeye gelmişlerdir.

Çok bilinen Ak- 47 Sovyet yapımı silah mesela. Bu silah bir Alman silahının temel alan bir taklittir. Ancak Sovyetler bir iki yeni mekanizmayla kendi bilgi ve görgülerini ekleyerek dünyanın en tehlikeli silahını üretmişlerdir.

Yine Android işletim sistemi bir nevi İphone’un taklididir. Ancak işi ilerletmiştir.

Gördüğünüz yüzlerce binlerce bilgisayar program temelde Unix’den başlayarak   bugüne gelmiştir. Programlar düşündüğünüz gibi sıfırdan üretilmemektedir. Temel yapılar üstüne yükselir. Yani taklit bir temel sonra kendi düşünce, ilgi ve bilginizi ekliyorsunuz yeteneğinizi ekliyorsunuz. Şimdi iş o kadar ilerledi ki hazır programlarla temel bazda oyunlar yapmak bile mümkündür. Bunlar taklitle mümkündür.

Türkiye’de düşünce inkırazı olduğu için artık birşey üzerinde nasıl düşünüleceğini kaybetmiş bulunuyoruz. Hiçbirşey bilmeyen insanın, cahil insanın kendini bilgili gösterebilmesinin tek yolu eleştiridir. Yani Türkiye’deki toplum “düşünmeyi bilmediği” için uçan kuşu bile eleştirmektedir. Kuşları diğer kuşları taklit ederek uçmayı öğrendiği için eleştirecek kadar beyin donması içerisindedir.

Bu eleştiri ve linç kültürü ile Türkiye’de binlerce üretim çabası boğulmuş ve linç edilmiştir. “Montaj sanayii” yalanı. “Anadol araba linci”. “Devrim”in başına gelenler. “İmza”nın başına gelenler. Aselsan’ın ürettiği telefonun başına gelenler.

Her iş mi eleştirilir.

Bir süre sonra bu eleştirilerle boğulan kişiler, gerçekten yeteneklilerin taklide teşebbüs etmelerini engellemektedirler. Bundan sonra da yeteneksiz muhterisler, para kazanmak için kopya işine girmektedir. Yani “kopya” ile “taklid” arasında ki dev farkı göremeyen insanımız cahil yetişmektedir. Bu işe girişenler de bilgisiz, yeteneksiz, düşüncesiz olunca “kopya” işine girmektedir.

Kopyayı gören insanımız ise öğrenmenin temeli olan taklidi hor görmeye başlamaktadır. Kopya ile Taklidi karıştırmak teknik cehaletin başlangıcıdır.

Türkiye’nin Tank projesi de bu durumda. Kore firması ile ortak yapılan bu projeyi eleştirmek herkesin hakkı. Ancak işi taklit var diye eleştirmek cehaletin büyüklüğünü gösterir.

Bu işin özünü bilmezsek ne olur ?

Ne mi olur, hiçbirşey. Taklit etmeyelim, almayalım. O zaman öğrenmede olmaz.

Peki neyi eleştireceğiz.

Eğer taklit ederken bu işle ilgili, bilgili ve yetenekli elemanları istihdam etmiyorsanız bunu eleştirin. Yine bu bilgili kişilere “taklid edilen teknikten” hareketle yeni üretimler üzerine çıkılmıyorsa bu eleştirilmelidir.

Özetle, taklit öğrenmenin temelidir. Davranışları, teknikleri taklit ediniz. Taklitten ürkmeyin. Taklit edeni eleştirmeyin. Kopya edeni eleştirin. Taklit edeni illa eleştireceksen, bu taklitle ilerde ne yapacaksın, üstüne ne koydun, ne koyacaksın diye sorun. Üstüne koyamıyorsa eleştirin.

Taklit edin, edilin, bu dünya kimseye kalmaz….

Saygılar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s