KİRLİ SAVAŞ La Sale Guerre


KİTAP NO:  198

İSMİ:             KİRLİ SAVAŞ La Sale Guerre

YAZARIN ADI: HABİB SUADİYE

TARİH, YER    : 2001

OKUNDUĞU TARİH: 23.03.2003

YAYINEVİ: İLETİŞİM YAYINLARI

 

KONU:

 

            Cezayir’le ilgili bir kitap. Cezayir’de yaşanan siyasi kargaşayı anlamak, bu ülkedeki siyasi yapıyı anlamak için faydalı bir kitap. Cezayir özelinde yaşanan modelin tüm dünyadaki çeşitli ülkelerde uygulamalarını analiz etmek, karşılaştırmak önemli bir tecrübe katıyor. Batı dışında uygulanan sopa, millet, asker, etnik, dini ayrımcılık üzerinden yaşanan çatışmalarla ülkelerin nasıl harap edildiklerini anlamak çok ilginç. Ve bu sistematik yıkımın bir düzeninin, sisteminin ve mantığının anlaşılması, metodlarının olduğunun açığa çıkmış olması ise şaşkınlık verici. İnsan nasıl bir dünyada yaşıyoruz demekten kendini alamıyor.

Mesela ilginç bir iddia: Cezayir Ordusuna Mensup Askerler, FIS’ı (  Cezayir’in Muhalifleri) destekleyenleri temizleyip, daha sonra bu işi FıS’ın üzerine atıyorlarmış.

Kitapta yazanlarla Türkiye’de yaşananların benzerlikler insanı şaşkına çeviriyor. Enterasan bir kitap. Bu tür kitapları okumayanlar Cezayir’i anladım, Arap Baharını anladım demesin. Kimsenin bir şey bildiği yok. Olayların iç yüzünün her zaman bir de karanlık boyutu var. Çağımızda hiçbir siyasi olay tek yönlü değil. Bir görünen yüzü var bir de oyun kurucuların hedeflerine, amaçlarına hizmet eden yönü var. Her olayı akıl süzgeci ile okumak, değerlendirmek ve yorumlamak gerekiyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s