MESNEVİ


KİTAP NO:  203

İSMİ:             MESNEVİ

YAZARIN ADI: MEVLANA CELALEDDİN RUMİ

TARİH, YER    :

OKUNDUĞU TARİH: 04.04.2003

YAYINEVİ: MEB

 

KONU:

“Kişi neyi Arıyorsa odur” diyor Mevlana.

İnsan ben kimim dediğinde bu cevap ışık tutmaz mı sorumuza.

Sen neyi arıyorsan osun. Ben kimim diyorsan kendini arıyorsan, sen hakikati arayansın. Hakikate aşıksın. Gerçeğin peşindesin. Bu umudunu, bu talebini, bu merakını sürdürsüğün sürece hakikati arayansın, gerçeği arayansın, cevabı arayansın, talebesin. Hakikati aramakta şereflerin en büyüyüğüdür. Öyleye “Ben kimim” diye sordukça, aradıkça, Eşref-i Mahlukatsın.

Sağolasın Mevlana, irşadınla, bir kelimeyle, bir cümleyle yolumuzu aydınlatıyorsun. Sana daha ne denirki. Umut burcundan doğan güneşsin, karanlık kesmiş ufuklara, belki bir aysın, hakikat şemsinin ışığını yansıtan. Kur’an Nuruyla, yanıp tutuşan, parlayıp üstümüze bir gecelik dolunay olan.

Mesneviyi özetlemek mümkün değil. Mesnevi’yi okuyun. Mevlana, düşünceler içinde düşüncelerle, duygular, fikirler aleminde sizi sevgi denizinde yüzdürüyor. Aşk denilen ilahi neşenin cilvelerine ulaşabilmek için bu tatlı ve zahmetli yola koyulmak gerekiyor. Mesnevi okuyarak, bir nevi Mevlana’nın nasıl bir ruh halinde olduğunu, nasıl bir anlayışta olduğunu algılamaya çalışıyorsunuz. Onun ruh durumuna girmeye, onun duygusuna ulaşmaya çalışıyorsunuz. Bu okuma bir akıl okumasından ziyade bir ruh okuması, bir duygu okuması.

Kişiyi bir aleme götürüyor. Kendi sathi anlayışını yıkıyor. Aklına önem veren modern insanın putlarına şiddetli darbeler vuruyor. Ama bunu bizim dilimizle, bizim silahımızla yapmıyor. Bunu balyozla, silahla değil, sezdirerek, doğal olarak yapıyor.

Çatışma yok, düşünce var. Düşünce yok duygu var. Duygu yok his var. His yok hayal var. Hayal yok gerçek var. Gerçek yok Aşk var. Aşk yok yokluk var. Varlık yok Birlik Var. Birlik yok hiçlik var. Hiçlik yok O var.

O varsa problem yok.

Anlamak da bilmekte dua etmekte istemekte hep nasip işi.O istemese biz isteğe bilir miydik. Çevganın önündeki top misali savrulan dalgalarız biz, şahidiz bu yol üstünde akan zamana.

Bilgiçlikte, bilgelikte, bilmekte, yazmak, çizmek söylemekte bir süre sonra boş kalıyor.

Nedir mana ?

Nedir insan ?

Nedir Aşk ? Nedir Hayal ? Ruh nedir ? Ölüm nedir ?

Sevgiliye duyulan aşk özünde nedir ?

“Arayan cevabı bulamaz, ancak aramayan hiç bulamaz.”

Okuyalım. Yaradan Rabbimizin Adıyla.

Her bilenin üstünde daha iyi bir bilen vardır. Şahsım Mesnevi’den çok etkilendi ve çok şey anladı. Bunlar benim kendi içimde duygu aleminde olan ve yazıya kolay kolay dökülemeyecek hisler, düşünceler, anlayışlar şeyler diyeyim. Bir bakış açısı, bir duruş sunuldu bize Mevlana’nın pınarından. Belki size de nasip olur belki olmaz. Bunun garantisi yok. Ancak aramadan da bilemezsiniz. Bu kapıyı aralamanızı tavsiye ediyorum. Siz belki daha iyi anlayacaksınız, belki dokunup geçeceksiniz, ancak bunu kapıdan geçmeden bilemeyiz.

Saygılar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s