ÖZGÜRLÜKTEN KAÇIŞ


KİTAP NO:    205

İSMİ:             ÖZGÜRLÜKTEN KAÇIŞ

YAZARIN ADI: ERİCH FROMM ÇEV: SELÇUK BUDAK

TARİH, YER    : 1999

OKUNDUĞU TARİH: 19.03.2003

YAYINEVİ: ÖTEKİ/PSİKOLOJİ

KONU:

            Girişte “ O halde insanın doğuştan gelen ve vazgeçilmez olan haklarından başka hiçbirşey değişmez değildir.” Thomas Jefferson.

            İnsan öz-ben’den kaçmak istiyor. Kendi iradesini birilerine terk etme içgüdüsü içerisinde.

            Ne zaman yazmış?

Nazizim’de yoklukla, bir toz parçası olma arzusunu bastırıyor. Otoriteye boyun eğiyor onun içinde gurur buluyor, kendini farkediyor. Bir değeri oluyor.

            Modern çağda insan büyük işletmeler içinde kendi değersiz buldu. Artık bir birey oldu, oysa eskiden hiyerarşi içinde emrettiği bir alt vardıi toplumda saygınlığı vardı. En azından baba ise otoritesi vardı, evinin kralı idi. Şimdi herkes eşit, satan ve alan var. Bir şey katmıyor, ürüne. Pompacı sadece benzin satıyor, gelenin sayısı belli, satış belli, satılan benzin . Eskiden terzilerin, bakkalın sosyal değeri vardı satılan malla ve müşteri ile bir ilişki vardı. Kilise otoritesi zayıfladı, insan kendini bir anda boşlukta buldu.

            Luthercilik/ Calvanist düşünce, insanı aşağılık olduğuna inandırdı. Böylece biriktirmeye, ve günahından kurtulmak için kendini hiç sayarak çalışmaya koyuldu.

            Freud’a göre insan anti-sosyalmış.

            Yeni öğretiler kişinin değişen psikolojik yapısından doğdu. ( Yani diyor ki insan kendini yeni sisteme adapte etti.) Kalvanizm falan için.

            —} Dışımzıda erkeler var diyor ve insanda sadistlik ve mazoşistlik varmış. ( Nevrotik bunalımlı insanlar çatışma geçirince oluyormuş?)?

Hitler Mazoşistmiş?

Mein Kampf’ta.

            Onların istediği şey, güçlü olanın zaferi ve zayıfın yok edilmesi ya da koşulsuz teslimiyettir.

            Toplumdan bahsediyor.

–} İnsanların iradesini kırıyor, Hitler ve onlara propaganda yapıyor.

–} Faşizm’in psikolojik ve tarihsel kökleri var diyor. Kendini yokluğu sayar diyor faşizm için, asıl demokrasiyi güçlendirmek lazım diyor.  Gerçek kendi düşünen insan ortaya çıkmalı. Konuşma özgürlüğümüz var ama kendi düşüncelerini söylüyemiyorsan diyor. Şartlanıyoruz.: Deney : A diye adam var onu hipnozla B’ye düşmanlığa inandırıyorlar. A uyanınca fikrini savunuyor sonuna kadar. Dışarıdan gelen C bunun A’nın gerçek görüşleri olduğunu sanıyor.

            Dünya bizi tepkisiz yapıyor, TV’de savaş haberi sonrası, defile veriyor. İnsan evi inceleyen çocuk gibi şaşkın ama henüz bütünü göremiyor. Gazete’de yazanları evirip, çevirip kendi görüşü gibi söylüyor oysa kendi bildiklerini söylese ( Düşünse) daha iyi yanlışta çıksa. ( Balıkçının hava tahmini örneği).

—} Freud’un oral, anal gibi abuk, sabuk psikoanaliz fikirleri var.

—-} Kitapta rüyaları tabir ediyor. Dr. Olan çocuk babasının telkini ile Dr. Ama mimar olmak istiyormuş. Gerçek rüya yorumu sonucu gizlice çıkıyor. Dr. Gerçeği duyunca sinirleniyor falan.

— Yeni fikirler kırılgan densizlikler. Tek bir parça olmak, erke uymak. Sosyalist demo?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s