Tartışmalar Neden Olur ?


Sokrates, Dialoglar isimli kitapta Euthyphron ile konuştuğu bölümde insanlar arası tartışmaların hangi konular üzerinde geliştiğine ilişkin kafa yoruyor ve ilginç önermelerde bulunuyor. ( Dialoglar,  Sokrates’ın öğrencisi Platon tarafından derlenmiş, Sokrates’ın konuşturularak düşüncelerinin ve düşünme yönteminin aktarıldığı bir kitapdır)

İki insan niye tartışır ?

Mesela iki insan ölçülebilir bir konuda anlaşmazlığa düştüklerinde ne yaparlar. Biri birşeyin uzun olduğunu diğeri kısa olduğunu iddia ediyorsa tartışanlar bunu ölçer ve gerçeği görür. Biri birşey için ağır derse tartarsın ve öğrenirsin.

Bir birşeyin çok olduğunu iddia ediyorsa, sayılarda anlaşmazlık olursa, sayarsın ve tartışma bier.

Asıl kavga ölçülemeyen şeylerde ortaya çıkar.

İyi-kötü, güzel-çirkin, haklı-haksız gibi konularda.

 

Tartışmalar bu konular üzerine geldiği zaman düğümlenir ve işinden çıkılmaz hale gelir.

Demek ki zevkler ve renkler tartışılmaz lafı boşuna değil. Tartışmayı tıkamak istemiyorsan mevzuları bu noktalara getirmemek gerekir. Yine konuları buraya çekmek isteyen kişilere dikkat edilmesi yararlı olur.

Bilemediğin şeyler üzerine tartışmaktan kaçınmalı.

Dialoglar kitabının okunmasını ayrıca tavsiye ederim. Sokrates’ın düşünce sistemi hakkında, düşünce adamı hakkında, tartışma adabı hakkında fikir sahibi olmak sizi nitelikli kılar. Hakikati kavrama konusunda yararlı bir eser. Düşünce akademisi öğrencilerine tavsiye olunur. Mesela bu konuda ki basit fikir yürütmesine hak vermemek elde değil. Elbette çürütelebilir bir noktası olmakla beraber, hayatta karşılaştığımız durumlarda genelde tartışmaların bu eksende ilerlediği ve bu konularda takılıp kaldığına şahit oluyoruz. Bu yüzden dikkatimi çeken bu düşünceleri ve aldığım notları paylaşmak istedim. Aslında Sokrates’ın düşünceleri önemli olmakla birlikte aslında bu düşüncelere nasıl ve hangi yöntemle ulaştığı , nasıl bir akıl yürütemeyle vardığı meselesi daha büyük önem arzeder.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s