Bir Tavukçuluk Haberi Daha…


http://gundem.milliyet.com.tr/-tavuk-diye-onunuze-konulan-hayvana-dikkat-edin-/gundem/gundemdetay/30.01.2013/1661939/default.htm

Gün geçmiyor ki zulüm yöntemleriyle üretilen tavuklarla ilgili bir haber daha ortaya çıkmasın.

Daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz gibi. Bu yazıları okuyunca yapacağımız şey tavuk yemeği kesmek değil. Bunu yapmak zaten pratikte pek mümkün değil.

Ancak birinci yapacağımız şey tüketimi mümkün olduğunca azaltmak.

İkincisi hangi firmanın doğru dürüst şartlarda üretim yaptığını incelemek. Mümkün olduğunca tavuk üretilen tesislerin şartlarını öğrenmek. İmkan varsa daha iyi şartlarda üretilen tavukları yemek. Damak zevkinizin ve hanımınızın verdiği izin ölçüsünde köy tavukları bulup yemeğe çalışmak. Zira bunların pişmesi uzun sürüyor ve tatları da endüstriyel tavuklar gibi değil. Demek ki suçun birazı da biz de. Daha leziz, daha yumuşak, daha çabuk pişen et talep ettikçe, üstüne üstlük ucuz da olsun dedikçe, üretici de bastırmış ilacı, bastırmış hormonu. Ve nihayet bu günlere ulaşmış olduk. Bu yüzden bizim tercihlerimiz çok önemli.

Özetle tavukların gördüğü zulümde bizim de hissemiz var.

Mümkün olduğunca az tavuk tüketelim ve mümkün olduğunca üretim şartlarını öğrenelim. Hangi üretici daha doğru dürüst şartlar sağlıyorsa hayvanlarına, imkanlarımız ölçüsünce o ürünü almaya çalışalım.

Saygılar.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s